Video sērijas:
Viena fotogrāfa stāsts
“Viena fotogrāfa stāsts” ir projekts, kas astoņās video sērijās skatītājus iepazīstina ar 20. gadsimta otrās puses un 21. gadsimta mākslas fotogrāfijām un to autoriem.
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja fotogrāfijas kolekcija koncentrējas uz to meistaru darbiem, kuru vārdi kļuva plaši pazīstami 80. gados un jo īpaši 90. gados – pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas.
LNMM krājumā fotogrāfijas ienākušas tikai nesen. Pamatu muzeja fotogrāfijas kolekcijai lika Intas Rukas dāvinājums 2009.–2010. gadā. Tā bija apjomīga Egona Spura darbu izlase. Desmit gadu laikā kolekcijā notikusi mērķtiecīga fotogrāfiju grupas veidošana, kas vēl ir tapšanas procesā.
Lai raksturotu 20. gadsimta otrās puses un 21. gadsimta sākuma periodu Latvijas mākslas fotogrāfijā, izglītojošam video projektam “Viena fotogrāfa stāsts” izvēlēti astoņi autori un viņu LNMM kolekcijā pārstāvētie darbi. Ar personīgiem stāstiem par fotouzņēmumu tapšanas vēsturi, to radīšanas laiku, idejām, tematiskajām līnijām un tēliem iepazīstina paši mākslinieki – Gunārs Binde (1933), Gunārs Janaitis (1934), Māra Brašmane (1944), Andrejs Grants (1955), Gvido Kajons (1955) un Inta Ruka (1958). Egona Spura (1931–1990) darbus komentē fotogrāfa dēls Egīls Spuris un tuvs draugs Andrejs Grants. Savukārt ieskatu Zentas Dzividzinskas (1944–2011) daiļradē sniedz fotomākslinieces meita Alise Tīfentāle un ģimenes draugs, gleznotāja Laima Eglīte.
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja projekts “Viena fotogrāfa stāsts” tapis partnerībā ar advokātu biroju “Ellex Kļaviņš”. Sadarbības projektu mērķis ir piedāvāt mūsdienīgu izglītojošu izziņas materiālu kultūras entuziastiem, padarot mākslu saprotamāku un pieejamāku ikvienam.
Video pieejami Latvijas Nacionālā mākslas muzeja “YouTube” kanālā latviešu valodā ar subtitriem angļu un krievu valodās.